فقر و محرومیت در مدارس کهگیلویه و بویراحمد/دانش آموزانی که از حداقل ها نیز محرومند+تصاویر

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، صبح زاگرس نوشت: تحصیل در مدرسه برای دستیابی به حداقل مدرک از نگاه جوانان امروزی ــ دیپلم ــ آن‌قدرها که ما شهرنشین‌ها تصور می‌کنیم، آسان نیست.

بسیاری از دانش‌آموزان این سرزمین برای تحصیل باید رنج‌ها و سختی‌هایی را به‌جان بخرند، سختی‌هایی که به‌دلیل محرومیت‌ها نصیبشان شده است.

فضای فرسوده مدارس بخشی از مشکلات تحصیل دانش‌آموزان در مناطق محروم و روستایی است؛ اغلب مدارس در این مناطق قدمت بسیار بالایی دارند و هر لحظه امکان فرو ریختن ساختمان مدرسه وجود دارد و در این میان بیشترین محرومیت‌ها نصیب سیستان و بلوچستان شده است.

طبق اعلام مسئولان آموزش و پرورش یک‌سوم مدارس کشور تخریبی هستند و بیشترین مدارس تخریبی در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارند به‌گونه‌ای که برخی از کلاس های درس در این استان مربوط به ۴۰ یا ۵۰ سال گذشته است و نیاز دارند که نوساز شوند.

مشارکت همگانی در امر مدرسه سازی زمینه ساز شکوفایی خلاقیت‌ها و استعدادهای دانش آموزان به‌ویژه در مناطق محروم است چرا که مدارس زیبا، ایمن و استاندارد نخستین نیاز حوزه تعلیم و تربیت بوده  که مشارکت مردم و دولت برای تحقق این مهم ضرورتی انکارناپذیر است.

در این میان استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل پراکندگی روستاها نیازمند توجه ویژه ای است.

وجود ۲۴۰ مدرسه فرسوده در استان

در این رابطه مدیرکل آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزون بر ۲۴۰ مدرسه فرسوده و غیر مقاوم با یک هزار و ۳۹۸ کلاس درس در سطح استان نیازمند بازسازی و مقاوم سازی هستند.

هادی زارع پور تصریح کرد: ۲ هزار و ۹۴۴ آموزشگاه با هشت هزار و ۴۴۰ کلاس درس در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این تعداد افزون بر ۲ هزار مدرسه کمتر از ۱۵ دانش آموز در آن تحصیل می‌کنند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ۱۳ منطقه آموزشی در این استان وجود دارد و هم اینک ۱۵۰ هزار و ۲۳۸ دانش آموز پسر و دختر در مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم در آن تحصیل می‌کنند.

وی افزود که از مجموع دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمد ۶۵ درصد در مدارس شهری و ۳۵ درصد نیز در مدارس روستایی تحصیل می‌کنند.

میزان مشارکت خیران

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: خیران مدرسه ساز تاکنون افزون بر یکهزار و ۴۵۰ کلاس درس را در سطح استان به‌ویژه در روستاها و مناطق محروم یا احداث کرده اند و یا در ساخت آنها مشارکت داشته‌اند.

زارع پور اظهار داشت: ظرف ۲ سال گذشته نیز ۸۷ مدرسه پیش‌ساخته در استان و در مناطق محروم نصب شده که ۶۳ مورد از این تعداد توسط خیران خریداری شده است.

جشنواره خیران مدرسه ساز تدبیری برای جذب مشارکت‌های مردمی

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تاکنون افزون بر ۱۹ جشنواره خیران مدرسه ساز در سطح استان برگزار شده، گفت: میزان تعهد خیران در سه جشنواره گذشته در دولت یازدهم افزون بر ۴۷۰ میلیارد ریال بوده است.

وی تصریح کرد: تعهد خیران مدرسه ساز در سال ۹۲ کمتر از ۲۵ میلیارد ریال بوده و تنها در جشنواره نوزدهم این رقم به بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال رسید که تاکنون حدود ۷۰ درصد آن نیز تحقق یافته است.

وی ابراز داشت: هم اینک حدود ۴۰ مدرسه با ۱۶۶ کلاس درس در سطح استان در دست ساخت است که هزینه آنها توسط خیران تأمین خواهد شد.

وی یادآور شد که ۹ مدرسه یک دانش آموزی، ۷۷ مدرسه ۲ دانش آموزی، ۴۵۱ آموزشگاه زیر پنج دانش آموزی، ۷۶۵ مدرسه زیر ۱۰ دانش آموز و ۹۱۶ مدرسه نیز زیر ۱۵ دانش آموزی از این تعداد هستند.

تلاش‌های دولت یازدهم برای توسعه زیرساخت‌های آموزشی

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۶۴ باب مدرسه با ۳۷۹ کلاس درس در دولت تدبیر و امید در این استان ساخته و تحویل آموزش و پرورش داده شد.

جهان محرابی اظهار داشت: زیربنای این تعداد واحد آموزشی ۷۲ هزار و ۱۸۲ مترمربع و اعتبار هزینه شده ۵۶۴ میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال بوده است.

وی تصریح کرد: فضاهای آموزشی پیش ساخته نصب شده در کهگیلویه و بویراحمد در دولت یازدهم شامل ۱۶ کلاس درس با ۳۶۸ مترمربع زیربنا و اعتبار چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بوده است.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید سیستم گرمایشی ۳۰۹ باب مدرسه کهگیلویه و بویراحمد با یکهزار و ۸۲۶ کلاس درس با زیربنای ۱۹۶ هزار و ۳۰۴ مترمربع زیربنا و اعتبار ۱۸۷ میلیارد و ۳۸۸ میلیون ریال استانداردسازی شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بیش از ۵۰ میلیارد ریال در سال‌های ۹۴ و ۹۵ نیز برای تجهیز کلاس‌های درس به میز، نیمکت، صندلی، میز معلم و سایر تجهیزات آموزشی مدارس در این استان هزینه شده است.

محرابی ابراز داشت: اصلاح شبکه‌های آب، برق و گاز حدود ۹۰۰ مدرسه با اعتبار هزینه شده حدود هشت میلیارد ریال و اجرای ۲۲ شبکه برق با ۱۲ میلیارد ریال از دیگر اقدام‌های انجام شده برای توسعه زیرساخت‌های رفاهی مدارس کهگیلویه و بویراحمد در دولت یازدهم بوده است.

چشم انداز آینده مدرسه سازی در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار در سال جاری به نوسازی مدارس این استان تخصیص داده شد.

محرابی اظهار داشت: این میزان اعتبار برای ساخت، تعمیرات، تجهیزات، انشعابات، مطالبات پیمانکاران و طرح‌های در دست اجرا هزینه خواهد شد.

وی بیان کرد: ۹۰ طرح مدرسه سازی در سطح استان در دست اجراست.

محرابی عنوان کرد: ۳۹ طرح آموزشی خیرساز نیز در قالب ۱۵۶ کلاس درس در کهگیلویه و بویراحمد دست ساخت است.

** استفاده از ظرفیت اوقات فراغت در زیباسازی مدارس

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح هجرت سه با حضور داوطلبانه سه هزار دانش آموز پسر و دختر تابستان امسال در این استان اجرا شد.

زارع پور اظهار داشت: این طرح با مشارکت آموزش و پرورش، نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد اجرا شد.

وی افزود که دانش آموزان شرکت کننده در این طرح کار مرمت، بهسازی و زیباسازی ۵۰ آموزشگاه کهگیلویه و بویراحمد را انجام دادند.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: اعتباری افزون بر ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال برای اجرای این طرح اختصاص یافت.

بیش از ۶ هزار کلاس درس با ۴۹۷ هزار و ۲۵۶ متر مربع مساحت در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

کهگیلویه و بویراحمد دارای افزون بر ۱۵۰ هزار دانش آموز پسر و دختر در مقاطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه اول و دوم است.

کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی افزون بر ۷۱۳ هزار نفر با هشت شهرستان، ۱۷ شهر و یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است که بیش از ۴۶ درصد جمعیت آن در روستاها و مناطق عشایری ساکن هستند.

 

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *