جمع‌آوری کمک‌های مردمی از سوی هنرمندان شفاف شود

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه جوان نوشت: بیست‌و‌یکم مرداد ۱۳۹۱، ورزقان آذربایجان شرقی لرزید. گروه وسیعی از سینماگران در کنار هم قرار گرفتند و در ورودی سینما آزادی تهران، اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی کردند. در نهایت گروهی از این سینماگران مأمور شدند تا این کمک‌ها برای یک سازه ماندگار و مؤثر در سرنوشت ورزقان هزینه شود. همزمان با زلزله اخیر کرمانشاه، برخی عوامل دخیل از جمله نماینده کنونی ورزقان در مجلس شورای اسلامی نسبت به عدم به نتیجه رسیدن پروژه فرهنگسرای ورزقان موضع‌گیری کردند و به واسطه همین موضع‌گیری‌ها، نقدهای تازه‌ای درباره این پروژه مطرح شد. پس از طرح این نقدها، مرتضی آتش زمزم، تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون در این زمینه واکنش نشان داد و در یادداشتی به نمایندگی از سینماگران فعال در این پروژه به تشریح ابعاد این ماجرا و فرجامِ آن پرداخت. «جوان» در گفت و گویی با علیرام نورایی، یکی از هنرمندان حاضر در برنامه جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای زلزله‌زدگان ورزقان به این مسئله پرداخته است. 

شما جزو هنرمندانی بودید که سال ۹۱ در جریان زلزله ورزقان در استان آذربایجان شرقی برای کمک به هموطنانمان فعالیت‌هایی داشتید و شخصاً در محل جمع‌آوری کمک به زلزله‌زدگان در سینما آزادی حاضر شدید. اخیراً یکی از نمایندگان مجلس عنوان کرده‌است که پول‌های مردمی جمع‌آوری شده توسط برخی هنرمندان متأسفانه هنوز ثمر نداده و خانه فرهنگی در ورزقان پس از نزدیک به بیش از پنج سال ساخته نشده‌است. شما از این موضوع به عنوان یکی از هنرمندان حاضر در آن فعالیت‌ها اطلاعی دارید؟ 

خیر. کسی به من در اینباره اطلاعی نداده است، اتفاقاً به عنوان کسی که در آن برنامه حضور داشتم و واسطه کمک نقدی عده‌ای از شهروندان و هموطنانم شدم، دوست داشتم بدانم چه اتفاقی درباره کمک‌های مردمی رقم خورده است. 

شما از ساخته شدن چیزی به نام خانه فرهنگ در ورزقان چیزی شنیده‌اید؟ 

من هم از طریق رسانه‌ها مطلع شدم. 

ظاهراً هنوز خانه فرهنگی ساخته نشده است. 

فکر می‌کنم بانیان آن برنامه مشخص باشند. باید از آنها سؤال کنید. آنهایی که کمک مالی کرده‌اند، دوست داشتند کمک‌هایشان به دست افراد مستحق برسد. امیدوارم این اتفاق رقم خورده باشد و اگر نخورده هرچه زودتر کمک‌ها به دست مردم برسد. البته اینکه کمک به زلزله‌زده‌های یک شهر یک دهه بعد به دست آنها برسد یا نمود پیدا کند هم موضوع عجیبی است. بعید می‌دانم مردمی که کمک مالی کرده‌اند، راضی باشند کمک‌های آنها با چندسال فاصله برای افراد نیازمند و آسیب‌دیده هزینه شود، چون اساساً ارزش پول پنج سال پیش با الان یکی نیست و به نظرم بهتر بود کمک‌های مردمی در اسرع وقت و به شکلی تدبیر شده و فکر شده به بهترین شکل به دست نیازمندان می‌رسید. بالاخره مردم به دوستان هنرمند اعتماد کرده‌اند. 

 

البته اخیراً عنوان شده که برای سالگرد زلزله در مردادماه سال آینده این خانه فرهنگ افتتاح خواهد شد. این اطلاع‌رسانی پس از آن انجام شده که نماینده وقت ورزقان انتقادهایی را مطرح کرده است. 

خوب بود مردم و هنرمندان طی این پنج، شش سال در جریان چند و چون کار قرار می‌گرفتند تا خدایی نکرده این اطلاع‌رسانی ضعیف منجر به خدشه‌دار شدن اعتماد مردم نشود. شاید اگر زلزله کرمانشاه اتفاق نمی‌افتاد، موضوع اساساً در این حجم مطرح نمی‌شد. ولی خوب است که برای بالا بردن اعتماد در امر اطلاع‌رسانی امور در چنین برنامه‌هایی شاهد ارتقای شفافیت باشیم. چون مردم به هنرمندان اعتماد دارند و این اعتماد نباید به هیچ قیمتی خدشه‌دار شود. حضور هنرمندان و ورزشکاران و چهره‌های محبوب در زلزله اخیر کرمانشاه همه را غافلگیر کرد و به نظرم باید برای ساماندهی این حجم از فعالیت و کمک مردمی از طریق چهره‌های هنری و ورزشی تمهیدات بیشتری اندیشیده شود. هم شفافیت بالا برود، هم اطلاع‌رسانی به موقع انجام شود و هم تمهیداتی برای رسیدن به موقع کمک‌ها به نیازمندان انجام شود. 

من به شخصه به عنوان یک هنرمند دوست دارم اعتماد مردم سلب نشود و ادامه پیدا کند، اینکه کمک‌های مردمی چگونه و به چه شکلی به دست نیازمندان و آسیب‌دیدگان برسد، موضوع مهمی است. به نظرم دوستان هنرمند که اغلب الحق و الانصاف حسن‌نیت داشته‌ و خواستار این بوده‌اند که قدمی برای کم شدن آلام مردم زلزله‌زده بردارند باید از مشاوره‌های کارشناسی‌شده‌تری استفاده می‌کردند، چون موضوع از دو جهت اهمیت ویژه‌ای دارد؛ اول اینکه این پول‌ها برای منظور خاصی از سوی مردم اهدا شده است و باید این ملاحظه صورت بگیرد که آیا مردم به ما برای اینکه هر طور دلمان خواست آنها را خرج کنیم، وکالت داده‌اند یا نه. بنده به شخصه نمی‌توانم درباره درستی اینکه دوستان تصمیم گرفته‌اند خانه فرهنگ بسازند، نظر قاطعی بدهم، اما در این حد می‌توانم بگویم که خوب بود کمک‌های مردمی زودتر به دست نیازمندان می‌رسید و تدبیر بهتری درباره آن صورت می‌گرفت. الان که از شما می‌شنوم هنوز پس از نزدیک به شش سال وعده داده‌اند که سال آینده یک مجتمع را افتتاح می‌کنند، به نظرم می‌رسد که شاید می‌توانست با سرعت و شفافیت بیشتری کارها انجام شود. 

اگر از شما برای پیگیری امور مربوط به ساخته‌شدن خانه فرهنگ یا هر چیز دیگری کمک می‌خواستند حاضر بودید همکاری کنید؟

اساساً هر کار خیری را که مطمئن باشم برای مردم انجام می‌شود،بی‌پاسخ نمی‌گذارم،اما شما می‌دانید آن زمان با من که صرفاً به نیت و انگیزه کمک به هموطنانم در سینما آزادی حضور پیدا کردم، چه برخوردی صورت گرفت، آن هم فقط به این بهانه که من مثلاً در فیلمی بازی کرده بودم که آن آقا یا خانم آن را دوست نداشتند، اصلاً فکر نمی‌کردم عده‌ای باشند که نتوانند میان امور تفکیک قائل شوند. در کل دوست ندارم درباره آن ماجراها حرف بزنم و فقط دوست دارم به این اشاره کنم که در چنین مواقع بحرانی باید برخی مسئولان جلوتر از چهره‌ها پیشقدم شوند و چهره‌های شاخص در کنار آنها بایستند، ولی ما شاهدیم که برخی مسئولان حتی از مردم عقب می‌مانند.

منبع: روزنامه جوان

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *